Ceteareth-5 Phosphate – Mieszanina fosforanów alkoholi cetylowego i stearylowego oksyetylenowanych 5 molami tlenku etylenu

Nazwa zwyczajowa to Mieszanina fosforanów alkoholi cetylowego i stearylowego oksyetylenowanych 5 molami tlenku etylenu.

Działanie kosmetyczne: Ceteareth-5 Phosphate to składnik kosmetyczny, który działa jako czyszczący i nawilżający agent. Jego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów oraz ułatwianie kontaktu między nimi a roztworem myjącym, co ostatecznie pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów.

Funkcja w produkcie: Ceteareth-5 Phosphate jest składnikiem kosmetycznym mającym funkcję emulgatora O/W, czyli umożliwiający powstawanie emulsji. Emulsja jest to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem kosmetyków, które zawierają emulsje są kremy, mleczka czy balsamy. Jednak jego funkcje nie kończą się na tym. Pełni także rolę substancji pianotwórczej, stabilizującej pianę oraz poprawiającej jakość piany w mieszance z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Ponadto, Ceteareth-5 Phosphate pełni też rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzenie do roztworu wodnego substancji, które są nierozpuszczalne lub trudno rozpuszczalne w wodzie, takich jak kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne czy substancje tłuszczowe.