Data ważności kosmetyków – jak czytać PAO i EXP?

Termin ważności kosmetyku zgodnie z dyrektywą UE z 27 lutego 2003 roku (2003/15/EC) jest obowiązkowym elementem i musi zostać umieszczony na opakowaniu. Data ważności to określony czas, po którym produkt nie powinien już być używany ze względu na zmiany jego składu i właściwości. Kosmetyki zawierają składniki, które mogą ulec zepsuciu lub tracić swoje właściwości, co może powodować reakcje skórne lub zmniejszenie efektywności produktu. Warto przestrzegać dat ważności i nie używać produktów po upływie tego okresu. Przeczytaj, jak interpretować daty ważności kosmetyków, korzystając z symboli i liczb na etykietach.

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyku?

Mamy różne rodzaje oznaczeń daty ważności kosmetyków. Różnicą pomiędzy tymi oznaczeniami jest trwałość danego produktu, zależy czy możemy z niego korzystać krócej czy dłużej niż 30 miesięcy. Wyróżniamy:
  • PAO

Z  języka angielskiego PAO to Period After Opening. Jest to międzynarodowe oznaczenie. Data ważności jest określona jako czas po otwarciu opakowania i symbolizowany słoiczkiem z otwartym wieczkiem, z podaną liczbą miesięcy (M – month) lub lat (Y – year). Wygląda on tak:

PAO na opakowaniu kosmetyków

Przykład: 6M oznacza, że kosmetyk jest przydatny do użycia przez 6 miesięcy od otwarcia opakowania. Należy zatem zapamiętać kiedy produkt był otwarty. Dobrym sposobem jest zapisywanie tej informacji na etykiecie. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić ile jeszcze kosmetyk będzie Ci służył.

Zalecenia UE stanowią, iż symbol PAO nie musi być umieszczany, jeśli produkt nie traci swoich właściwości – jest stabilny chemicznie. Dodatkowo takiego obowiązku nie ma dla jednorazowych kosmetyków, np. próbek.

  • EXP/Najlepiej zużyć przed końcem/

Dla kosmetyków, których data ważności do zużycia jest krótsza niż 30 miesięcy wymagane jest podanie „Najlepiej zużyć przed końcem:”,  w formacie dd/mm/rrrr lub mm/rrrrr. Jeśli trwałość wynosi więcej niż 30 miesięcy to producent powinien  zastosować oznaczenie PAO. Data ważności wskazana miesiącem i rokiem, poprzedzona „Najlepiej zużyć przed końcem” lub „EXP” lub umieszczana jest na opakowaniu. Oznacza, że powinno się zużyć produkt przed tym terminem.

Data ważności czy termin przydatności po otwarciu – czym się kierować?

Jeśli na opakowaniu znajdziesz oba oznaczenia – PAO oraz experience date, to czym się kierować? Powinniśmy się trzymać terminu, który wyznacza EXP, to jest wiążąca data ważności kosmetyków. Jeśli produkt, określony przez PAO musimy zużyć przez 6 miesięcy od otwarcia a podana data ważności obowiązuje przez kolejne trzy miesiące to polegamy na dacie. Nie powinno się używać wówczas produktu 6 miesięcy po otwarciu gdy data ważności się kończy.

Data ważności perfum

Termin ważności perfum często nie jest precyzyjnie określany. Po zbyt długim czasie używania mogą one po prostu zmienić zapach i stracić trwałość. Przyjmuje się, że perfumy najlepiej zużyć w terminie od 2 do 5 lat.

Jak przechowywać kosmetyki?

Sposób przechowywania kosmetyków jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich jakość i czasem może przyspieszyć jego psucie się. Poniżej kilka wskazówek jak prawidłowo przechowywać produkty aby cieszyć się nimi tak długo jak wskazują oznaczenia na opakowaniu.

  • zamykaj szczelnie opakowanie po zastosowaniu
  • dbaj o higienę rąk przed aplikacją kosmetyków
  • nie wystawiaj kosmetyków na upale lub mrozie
  • przechowuj produkty w nieoświetlonym miejscu

Jak poznać, że kosmetyk się zepsuł bez znajomości terminu ważności czy znajomości daty otwarcia?

Może się zdarzyć, że nie możesz odczytać daty podanej na opakowaniu lub nie pamiętasz kiedy otworzyłaś produkt. Możesz zatem sprawdzić kilka cech produkty, które pomogą Ci ocenić czy kosmetyk jest przeterminowany. Świadczyć o tym mogą:

  • zmiana koloru i/lub zapachu,
  • zmiana koloru,
  • reakcja uczuleniowa, np. wysypka na skórze
  • zmiana konsystencji.

Kosmetyki, które nie zawierają konserwantów, takich jak naturalne oleje, mogą ulec zepsuciu w krótkim czasie po otwarciu opakowania, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji skóry. Dlatego zwracaj uwagę na ich wygląd i zapach.

 

Pamiętaj, że stosowanie kosmetyków w okresie wskazanej przez producenta przydatności zapewnia bezpieczeństwo, a także utrzymanie walorów pielęgnacyjnych produkt.

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *