Podkład mineralny do twarzy – czy się charakteryzuje i jak go nakładać?

Makijaż mineralny stał się bardzo popularny wraz z trendami makeup-no makeup. Delikatne podkreślenie urody przeważa ostatnimi czasy nad ciężkim makijażem, króluje naturalne wykończenie i skóra bez efektu maski. Podkłady mineralne są szczególnie lubiane przez fanki naturalnej pielęgnacji. Coraz większe zainteresowanie takimi produktami sprawiło, iż z łatwością znajdziemy je na drogeryjnych półkach, w różnych formach i szerokiej gamie kolorystycznej.

Czym charakteryzuje się podkład mineralny?

Podkłady mineralne to rodzaj produktu do makijażu, który jest wykonany wyłącznie z naturalnych składników – minerałów, takich jak tlenek cynku, tlenek żelaza, ultramaryna, żółcień czy czerń żelazowa. One odpowiadają za barwienie. Dodatkowym wypełnieniem mogą być mika, krzemionka, kaolin, glinka żółta, czerwona i zielona. Nie zawierają one silikonów, parabenów i innych syntetycznych składników. Oprócz funkcji wyrównania kolorytu i ukrycia niedoskonałości podkłady mineralne mogą także pełnić funkcje pielęgnacyjne.

Dla kogo podkład mineralny?

Każdy może używać podkładów mineralnych. Są one uważane za bardziej delikatne dla skóry niż podkłady zawierające składniki syntetyczne. Mają bardzo niski potencjał aknegenny i komedogenny. Dlatego też są one często polecane dla osób z cerą wrażliwą lub skłonną do alergii oraz trądzikową.

Rodzaje podkładów mineralnych

Coraz większa popularność kosmetyków mineralnych sprawiła, że mamy duży wybór podkładów, w różnych formach. Rodzaje jakie możemy znaleźć to podkład:

  • kryjący
  • matujący
  • rozświetlający
  • w pudrze
  • w kamieniu
  • w płynie

Możemy je podzielić ze względu na wykończenie czy poziom krycia. To pozwala na dostosowanie produktu do indywidualnych potrzeb i preferencji. Podkład mineralny jest dostępny w różnych odcieniach i formach, takich jak płynna, sypka czy w formie kamienia. Najczęściej jednak występuje w sypkiej postaci, w formie sproszkowanych minerałów.

Jak aplikować podkład mineralny sypki (w pudrze)?

W nakładaniu minerałów ważny jest umiar, im mniej produktu użyjemy tym lepiej. Zbyt duża ilość podkładu może powodować jego ważenie. Polecam budować krycie np. dwoma cienkimi warstwami, niż jedną grubą Pamiętajmy też, że na dobrze wyglądający makijaż ma też przygotowanie naszej cery i odpowiednia, świadoma pielęgnacja. Jest kilka sposobów nakładania sypkich podkładów. W zależności od metody aplikacji możemy uzyskać inny efekt i wykończenie. Sprawiają wrażenie trudnych w obsłudze, jednak wystarczy kilka prób i eksperymentów aby wybrać najlepszą dla nas technikę. Dwie główne metody to:

Nakładanie podkładu mineralnego na sucho

Pędzlem (kabuki lub flat top)

Pędzel flat top jest płasko zakończony o dużej powierzchni włosia. Pędzel kabuki ma owalny kształt o łagodnie zaokrąglonych krawędziach. Poniżej porównanie:

pędzel kabuki pędzel flat top

Aby nałożyć podkład pędzlem na sucho należy wysypać produkt na wieczko i zanurzyć w nim pędzel, następnie uderzyć końcówką trzonka o płaską powierzchnię, tak aby produkt mógł „wejść” we włosie. W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości produktu, warto go strzepać. Nakładać podkład możemy ruchami kolistymi – ta metoda pozwala budować krycie oraz dokładnie rozprowadza podkład lub ruchami stemplującymi. Najlepiej aplikować go od środkowej części twarzy na zewnątrz, nie zapominając o żuchwie i szyi.

Nakładanie podkładu mineralnego na mokro

Aplikacja podkładu metodą na mokro intensyfikuje jego krycie lepiej stapia się ze skórą i przedłuża trwałość podkładu, ale wymaga dokładniejszego roztarcia i staranności. Sprawdzi się u osób, których nakładanie na sucho dało zbyt pudrowy i matowy efekt. Nakładając na mokro możemy użyć:

Pędzla (kabuki lub flat top)

Bezpośrednio przed nałożeniem produktu powinno się spryskać pędzel wodą termalną czy mgiełką, następnie odsypany podkład, rozcieramy na wieczku.. Nabieramy niewielką ilość i aplikujemy w taki sam sposób jak na sucho. Dokładnie rozcierając produkt i zwracając uwagę aby nie powstawały smugi.

Gąbeczki

Aplikacja gąbeczką na mokro wygląda podobnie jak w przypadku nakładania podkładu w płynie. Wcześniej zwilżoną gąbkę rozcieramy w pudrze i nakładamy stemplującymi ruchami. Istnieje też metoda nakładania na mokro, ale po wcześniejszym wymieszaniu sypkiego podkładu z odrobiną ulubionego olejku lub serum. Warto testować. Pamiętaj o odpowiednim zachowaniu higieny gąbeczki.

Czy pudrować podkład mineralny?

Dodatkowe utrwalenie podkładu mineralnego nie jest konieczne, w przypadku aplikacji metodą na sucho. Ja osobiście nie używam już pudru. Jeśli po nakładaniu na sucho nie jesteś zadowolona z jego trwałości, spróbuj użyć niewielkiej ilości pudru. Natomiast przy metodzie nakładania minerałów na mokro, puder utrwalający jest zalecany.

Najlepsze podkłady mineralne

Najpopularniejszymi producentami podkładów mineralnych, które możemy znaleźć w polskich drogeriach to Annabelle Minerals, Amilie, Lilly Lolo, Ecolore, Clarins czy Pixie Cosmetics. Od nie dawna w swojej ofercie podkłady mineralne mają też marki, takie jak Paese czy Ecocera. Osobiście używałam podkładów Amilie oraz Annabelle Minerals, z których byłam bardzo zadowolona. Używałam ich w dziennym makijażu, gdy nie potrzebowałam mocnego krycia.

Podsumowując, podkład mineralny to naturalny i zdrowy wybór dla skóry, który jednocześnie pozwala na ukrycie niedoskonałości i uzyskanie naturalnego wyglądu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób posiadających cerę wrażliwą, czy trądzikową i polecam spróbować. Oprócz podkładów na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków mineralnych, którymi można wykonać pełny makijaż, np. Amilie czy Annabelle Minerals posiada w swojej ofercie także róże, bronzery, pudry czy cienie do powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *