Witamina C w kosmetyce – formy i właściwości

Witamina C może być używana nie tylko jako suplement diety, ale również jako składnik aktywny, który może wzbogacić naszą rutynę pielęgnacyjną. To niewątpliwie jedna z najpopularniejszych substancji, w kosmetyce uważana za królową składników czynnych. Nasz organizm nie może jej syntezować i musimy ją dostarczyć z zewnątrz. Produktów z witaminą C na drogeryjnych półkach pojawia się coraz więcej.  Przeczytaj, dlaczego warto ją stosować i wprowadzić do swojej pielęgnacji.

Dla kogo polecana jest witamina C?

Warto ją stosować, gdy borykamy się z:

  • trądzikiem
  • przebarwieniami
  • ziemistym kolorytem
  • rumieniem i rozszerzonymi naczynkami
  • zmarszczkami, utratą jędrności skóry

Jakie jest działanie witaminy C na skórę?

Działanie witaminy C jest wszechstronne i może być ukierunkowane na wiele problemów skórnych. Mogą ją stosować osoby w każdym wieku i z różnym typem cery. Korzyści ze stosowania witaminy C dla skóry:

  • zwiększona elastyczność, jędrność skóry i spłycenie zmarszczek – nie bez powodu określana jest jako “witamina młodości”, gdyż ma działanie “anty-aging” poprzez uczestniczenie w procesie biosyntezy włókien kolagenowych, potrafi też obniżyć aktywność enzymów rozkładających elastynę i kolagen.
  • wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych – kolagen jest też budulcem ścian naczyń krwionośnych, dzięki witaminie C mogą one zostać uszczelnione, co za tym idzie może zmniejszyć się rumień zaczerwienienia oraz widoczność tzw. pajączków.
  • antyoksydacja (przeciwutlenianie) – zwalcza wolne rodniki, czyli cząsteczki, które uszkadzają komórki skóry, zaburzają jej funkcjonowanie, a w konsekwencji doprowadzają do przedwczesnego starzenia się skóry. Witamina C chroni skórę przed uszkodzeniem, spowodowanym czynnikami zewnętrznymi m.in. promieniowaniem UV czy zanieczyszczeniami środowiska.
  • rozjaśnienie przebarwień i wyrównanie koloryt skóry – poprzez hamowanie produkcji melaniny wykazuje działanie rozjaśniające przebarwienia po zapalne, czy po słoneczne, rozświetla cerę i pozwala pozbyć się szarego, ziemistego kolorytu.
  • właściwości przeciwzapalne – może działać łagodząco i antybakteryjnie na stany zapalne przyspieszając ich gojenie

Jakie są formy witaminy C w kosmetykach?

Dostępne są kosmetyki zawierające witaminę C w formie różnych związków chemicznych. Jej postaci mogą różnić się stabilnością oraz działaniem. Wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów:

  • Kwas L-askorbinowy (Ascorbid Acid) – najpopularniejsza, czyta forma, jest jednak nietrwała i niestabilna, szybko daje efekty rozświetlenia, polecana przed “wielkimi wyjściami”. Jest efektywna przy wysokich stężeniach. Może mieć działanie drażniące, zwłaszcza dla cer wrażliwych i w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Kosmetyk z tą formą powinien być przechowywany w ciemnym opakowaniu.
  • Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) – wykazuje większą stabilność niż kwas L-askorbinowy i działa głębiej, ma zdolność przenikania do skóry właściwej, stymuluję produkcję kolagenu, a hamuje melaninę.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium ascorbyl phospate – SAP) – posiada silne właściwości antybakteryjne, jest najłagodniejsza, ale też najsłabiej przenika w głąb skóry.
  • Palmitynina askorbylu (Ascorbyl Palmitate) – stabilniejszy od czystej formy witaminy C, jednak mało aktywna biologicznie, wymaga dodania promotorów przenikania.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phosphate – MAP) – stabilna, ma słabszą przenikalność niż Ascorbid Acid, działa rozjaśniająco przy wysokich stężeniach.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate, Ascorbyl Tetraisopalmitate) – najefektywniejsza forma witaminy C, jest bardzo trwała i stabilna, działa przy niskich stężeniach. Ma silne właściwości przeciwstarzeniowe i depigmentacyjne. Niestety jest droższa w produkcji niż inne rodzaje, co skutkuje wysoką ceną końcowego produktu.

Którą formę witaminy C wybrać?

Jeśli oczekujesz szybkiego efektu i szykujesz się na ważne wyjście lub chcesz przywrócić skórze blask po nieprzespanej nocy, możesz skorzystać z czystej witaminy C, czyli kwasu L-askorbinowego. Na takie okazje sprawdzają się ampułki. Pamiętaj jednak, że może być drażniąca dla cer wrażliwych. Posiadając cerę dojrzałą, z wyraźnymi oznakami starzenia możemy sięgnąć po tetraizopalmitynian askorbylu. Formy MAP, SAP i glukozyd sprawdzą się dla cer poszarzałych i z przebarwieniami.

Jak stosować kosmetyki z witaminą C?

Witaminę C w naszej rutynie pielęgnacyjnej stosujemy zgodnie z przeznaczeniem produktu, który ją zawiera. Najczęściej to serum lub krem. Nie jest ona składnikiem, który jest fotouczulający, więc możemy ją stosować latem, dodatkowo wzmacnia działanie kremów SPF, idealnie zatem sprawdza się pod krem z filtrem.

Z czym warto łączyć witaminę C?

Warto wybrać kosmetyki łączące w składzie witaminę C z kwasem ferulowym lub witaminą E, które są również silnymi antyoksydantami i potęgują działanie witaminy C. Takie połączenie można znaleźć np. w produkcie Basiclab – Serum z Witamią C 15% Nawilżenie i Rozświetlenie. Dobrze współgra z SPF, więc wraz z kremem z filtrem, kosmetyk z witaminą C tworzą podstawę profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Z czym nie powinno się łączyć witaminy C?

Należy unikać połączenia w jednej rutynie pielęgnacyjnej niacynamidu oraz czystej formy witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, ze względu na różnice w pH. Można już jednak używać tych składników osobno, w pielęgnacji porannej i wieczornej. Powinno się również rozdzielić używanie substancji wysokoaktywnych, takich jak kwasy oraz retinol z witaminą C, na różne pory dnia.

 

Podsumowując, warto włączyć produkt z witaminą C do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Ma szerokie zastosowanie i jest dobrze tolerowana przez większość cer oraz dobrze przebadana dermatologicznie. Warto zacząć od niewielkich stężeń i testować najbardziej odpowiednią formę do naszej cery. Rynek dostarcza ogromny wybór produktów o różnych konsystencjach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *