Wpływ diety na skórę

Dobrze zbilansowana dieta to nie tylko zdrowie i brak nadwagi. Niedobory witamin czy składników mineralnych w diecie mają duży wpływ również na kondycję skóry. Skóra jest największym organem organizmu, to, co jemy, ma ogromny wpływ na naszą cerę. Nawet najbardziej świadoma pielęgnacja i najlepiej dobrane kosmetyki mogą nie dać efektów, jeśli zaniedbujemy zdrowe odżywianie. Trzeba zadbać o wygląd skóry również od środka.

Jakie składniki spożywcze negatywnie wpływają na skórę?

Spożywane produkty działają na naszą skórę w takich obszarach jak nawilżenie, jędrność, koloryt czy ilość pojawiających się wyprysków. Ważne jest unikanie produktów wysoko przetworzonych, nadmiaru cukrów prostych i tłuszczów trans czy alkoholu. Warto indywidualnie obserwować stan cery po produktach takich jak nabiał, ostre przyprawy, u niektórych osób mogą działać niekorzystnie. Dieta uboga w warzywa i owoce będzie nie tylko wpływać na wygląd skóry ale i zdrowie.

Co jeść aby cieszyć się zdrowym wyglądem cery?
Składniki i produkty

Pomocna będzie dieta z potencjałem przeciwzapalnym, takie składniki będą pomagać w regeneracji i ochronie komórek przed wolnymi rodnikami oraz opóźniać procesy starzenia. Takimi składnikami będą:

  • Witamina A i betakaroten – może wpływać na koloryt skóry. Znajdziemy ją w marchewkach, brzoskwiniach, czerwonej papryce, morelach, dyniach, batatach.
  • Witamina C – ten przeciwutleniacz pomaga zwalczać wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenia komórek w organizmie, w tym w skórze, co może prowadzić do zmarszczek lub zwiotczenia skóry. Zawierają ją owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty, cytryny ale też warzywa, takie jak papryka, brokuły, kiwi, jagody.
  • Witamina E – wpływa na jędrność i zdolność wiązania w naskórku wody, nazywana witaminą młodości. Znajdziemy ją w migdałach, szpinaku, orzechach laskowych, olejach.
  • Cynk – wpływa na regenerację komórek. Zawierają go takie produkty jak słonecznik, orzechy, siemieniu lnianym, strączkach, kaszy jaglanej, kakao.
  • Kwasy tłuszczowe Omega 3 – są niezbędne dla zdrowej skóry, ponieważ wpływają na nawilżenie i regeneracje, a także zmniejszają stany zapalne. Ryby lub olej lniany, nasiona chia są doskonałym źródłem tego składnika odżywczego.
  • Witaminy z grupy B – pomagają w utrzymaniu naturalnej bariery ochronnej, wspomagają regeneracje. Znajdziemy je m.in. w drożdżach, orzechach, mięsie, rybach, jajach, roślinach strączkowych.

Oprócz witamin i minerałów ważne jest, aby dostarczać organizmowi wystarczającej ilości wody. Prawidłowe nawodnienie skóry od środka pomaga utrzymać jej elastyczność i jędrność. Niektórzy eksperci zalecają wypijanie co najmniej 2 litry wody dziennie.

Zaleca się też spożywanie produktów i niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Dieta z wyższym ładunkiem glikemicznym ma charakter prozapalny i może zwiększać produkcję sebum. Wśród produktów o najwyższym IG znajdują się: wysoko przetworzone produkty zbożowe, słodycze, banany, wyroby cukiernicze, ziemniaki, kukurydza. Dlatego warto ich unikać w nadmiarze.

Suplementacja na zdrową skórę

Jeśli chodzi o suplementy diety, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, to warto rozważyć te zawierające witaminę D, działa dobrze na naskórek, przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie. Można wspomóc się też suplementacją kwasów Omega 3. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na zażywanie jakichkolwiek suplementów diety, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że są one dla Ciebie odpowiednie.  Ich forma i dawka są dostosowane do twoich potrzeb. Pamiętaj, że suplementy diety nie mogą zastąpić zróżnicowanej diety.

Dbanie o mikrobiotę jelitową

Jedząc dużo warzyw i owoców, niskoprzetworzone produkty, sporo błonnika czy kiszonki i jogurty możemy zadbać o odpowiedni poziom dobrych bakterii w naszych jelitach. Zaburzona równowaga mikrobioty może przyczynić się do typowych zaburzeń funkcjonowania skóry.

Podsumowanie

Odpowiednio zbilansowana dieta może pomóc w utrzymaniu zdrowej i promiennej cery, jednak pamiętajmy, że to tylko część układanki. Podchodząc holistycznie do tematu nie możemy pominąć tak istotnych kwestii jak: choroby, zażywane leki, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenia powietrza, stres, które również pogarszają stan skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *