Rodzaje cery – jak rozpoznać swój typ skóry?

Prawidłowe określenie typu cery może nie być łatwe. Na początek dokładnie przyjrzyj się swojej skórze po oczyszczeniu, sprawdź jej powierzchnię, reakcję po umyciu. Uważnie też obserwuj jej stan w ciągu dnia. Wyróżniamy cztery typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Rodzaje te mogą zmieniać się wraz z wiekiem.

Cztery typy skóry

Skóra normalna

Zdaniem specjalistów ten typ cery, pozbawiony wszelkich niedoskonałości i bezproblemowy, praktycznie nie istnieje u osób w wieku nastoletnim i dorosłym. Jej poziom nawilżenia i natłuszczenia jest optymalny, dobrze reaguje na mechaniczne i chemiczne czynniki. Nie występuje u niej uczucie ściągnięcia, suchości ani przetłuszczania się.

Skóra sucha

Osoby z cerą suchą borykają się z uczuciem ściągnięcia i wręcz pieczenia skóry, a po jej oczyszczeniu szybko muszą sięgnąć po krem aby tego uczucia się pozbyć. Czasem może nawet się łuszczyć. Taka cera szybko może okazywać oznaki starzenia się, ze względu na mały poziom nawilżenia i natłuszczenia.

Skóra tłusta

Ten rodzaj cery charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum i rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, czyli porami. Nadmiernie się błyszczy i często towarzyszy jej pojawianie się niedoskonałości, wyprysków czy trądziku. Plusem jest to iż, skóra tłusta jest mało reaktywna i dłużej zachowuje swoją jędrność.

Skóra mieszana

Połączeniem typu skóry tłustej i suchej jest cera mieszana. Charakteryzuje się tym, że produkuje zbyt dużo sebum w strefie T (czoło, nos, broda), ale na policzkach posiada cechy cery normalnej lub suchej.

Cztery podtypy cery

Oprócz czterech głównych typów możemy też wyróżnić dodatkowe podtypy skóry, które bardziej ją określają i definiują problemy, z którymi się boryka. O ile typ cery każdy ma jeden, to podtypy mogą się łączyć. Ktoś może mieć cerę tłustą, trądzikową i zarazem naczyniową. Możemy wyodrębnić podtypy: wrażliwa, naczyniowa, trądzikowa, dojrzała.

Skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa charakteryzuje się wysoką reaktywnością na czynniki mechaniczne i chemiczne. Jest skłonna do zaczerwienień, podrażnień i alergii.

Skóra naczyniowa

Osoby z tym podtypem borykają się z tzw. pajączkami, czyli pękającymi naczynkami krwionośnymi na twarzy. Rumieńce te utrzymują się bardzo długo na skórze i czasem ich zniwelowanie może wymagać użycia lasera, aby zamknąć naczynka.

Skóra trądzikowa

Ten podtyp jest chyba najbardziej uciążliwy, ponieważ zmiany trądzikowe, wypryski są mocno widoczne na skórze. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania. Trądzik może mieć różne odmiany, kwalifikuje się jako choroba i wymaga konsultacji ze lekarzem dermatologiem.

Skóra dojrzała

Cera dojrzała oczywiście związana jest ze starzeniem się. Skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Pojawiają się zmarszczki i przebarwienia.

Zacznij świadomą  pielęgnację od rozpoznania rodzaju cery

Określenie typu cery to bez wątpienia pierwszy krok i podstawa w świadomej pielęgnacji. Rozpoznanie rodzaju swojej skóry twarzy pozwoli dobrać pielęgnację do jej indywidualnych potrzeb. Możemy dzięki temu dobrać składniki aktywne, które pomogą odpowiednio o nią zadbać i sprawić, że będzie ona wyglądać lepiej. Moja skóra, odkąd pamiętam, jest przetłuszczająca się i trądzikowa, ale świadoma pielęgnacja pozwoliła mi ją trochę uspokoić i unormować. Dajcie znać czy analizowaliście typ swojej cery i stosujecie odpowiednią dla niego pielęgnację 🙂

 

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *