Świadoma pielęgnacja twarzy – od czego zacząć?

Nasz organizm jest skomplikowaną  machiną i na stan oraz wygląd skóry wpływa bardzo wiele czynników, m.in. dieta, hormony, pielęgnacja czy uwarunkowania genetyczne. Sposób, w jaki na co dzień obchodzimy się z naszą cerą, ma jednak na nią duży wpływ i warto zainteresować się jak prawidłowo o nią dbać, jeśli chcemy poprawić jej stan.

Czym jest świadoma pielęgnacja cery?

Rozpoznanie typu cery

Pierwszym krokiem w świadomej pielęgnacji jest określenie swojego typu i podtypu skóry oraz jej potrzeb. Przeczytaj jak rozpoznać swój typ cery. Wtedy dowiemy się, czy cera domaga się nawilżenia, regulacji czy wzmocnienia naczynek krwionośnych.

Dobór odpowiednich składników i czytanie składów

Po rozpoznaniu rodzaju naszej cery, możemy ukierunkować pielęgnację na dany cel. Do odpowiedniego problemu możemy dobrać dedykowane składniki. Zatem przed kupieniem produktu należy zaznajomić się z jego składem i świadomie wybierać kosmetyki.

Przeczytaj :

Jak czytać i analizować składy kosmetyków?

Cierpliwość, testowanie i obserwacja

W pielęgnacji bardzo ważna jest cierpliwość i regularność. Obserwacja stanu cery jest bardzo ważna. Testowanie kosmetyków wymaga czasu aby móc zaobserwować czy dany produkt nam służy, czy szkodzi. Należy pamiętać o tym, aby nie wprowadzać do pielęgnacji kilku nowych produktów na raz, łatwiej w ten sposób zauważyć czy jeden i konkretny, testowany kosmetyk nas zapchał, uczulił itp.

Jak powinna wyglądać prawidłowa rutyna pielęgnacyjna? Krok po kroku.

Poranna pielęgnacja twarzy

Poranna rutyna pielęgnacyjna powinna zaczynać się od przemycia twarzy wodą i produktem do oczyszczania twarzy (pianka, żel, emulsja), w celu pozbycia się sebum i zabrudzeń po nocy. Kolejnym krokiem jest użycie toniku lub hydrolatu, aby przywrócić odpowiednie pH skóry, po użyciu detergentu. Następnie należy nałożyć krem nawilżający i krem z filtrem lub tylko krem z filtrem jeśli jest on też nawilżający i wystarcza naszej skórze.

Wieczorna pielęgnacja twarzy

Prawidłowa wieczorna pielęgnacja zaczyna się od demakijażu (jeśli nosimy makijaż lub wodoodporny filtr przeciwsłoneczny). Demakijaż powinien być bardzo dokładny (wykonany olejem, masełkiem, mleczkiem, płyn micelarnym), resztki makijażu należy zmyć wodą i taką skórę, pozbawioną kosmetyków kolorowych, dopiero myjemy produktem do drugiego etapu oczyszczania (pianka, żel, emulsja). Następnie używamy tonik/hydrolat. Na końcu nawilżamy twarz kremem. Do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej dochodzi złuszczanie peelingiem raz / dwa razy w tygodniu. Jest to podstawa i minimum etapów, jakie się powinno stosować. Zazwyczaj rozbudowuje się pielęgnację o dodatkowe i opcjonalne produkty, takie jak serum czy maseczki, ukierunkowane na konkretny cel. Wówczas te produkty używa się zgodnie z zaleceniem producenta.

Jak zaczęła się moja przygoda ze świadomą pielęgnacją?

Zainteresowałam się tym tematem po wielu latach walki z niedoskonałościami i przetłuszczającą się cerą.  Zaczęło się od tego, że przeglądałam treści dotyczące składów kosmetyków kolorowych i przeanalizowałam zawartość mojego podkładu, którego używałam codziennie.  Z czasem zagłębiłam się w temat dbania o skórę twarzy, największych błędów popełnianych w swojej pielęgnacji i INCI produktów. Od tego momentu minął rok i mój stan cery znacznie się poprawił. Dlatego chciałabym się podzielić z Wami zdobytymi doświadczeniami.

Należy pamiętać, że nie istnieje jeden magiczny kosmetyk, który upora się z wszystkimi problemami naszej cery i poprawa jej wyglądu za pomocą świadomej pielęgnacji jest procesem wymagającym czasu i cierpliwości. Podczas testowania i używania nowych produktów powinniśmy obserwować, jak nasza cera na nie reaguje. W przypadku zaawansowanych i chorobowych zmian skórnych najlepiej udać się do lekarza specjalisty. W czasach wyidealizowanych i  filtrowanych zdjęć, którymi karmimy się na co dzień w social mediach, pamiętajcie, iż skóra ma swoją fakturę, pory, nie jest idealnie gładka. Jest to całkowicie normalne. Podzielcie się w komentarzach jak wygląda wasza pielęgnacja i czy zwracacie uwagę na skład kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *