Witamina A (retinol) w pielęgnacji – działanie na skórę

Witamina A to grupa związków chemicznych należących do karatenoidów. Wszystkie pochodne witaminy A nazywane są retinoidami. Jest dobrze rozpuszczalna w tłuszczach, odpowiada między innymi za prawidłowe widzenie, wzrost organizmu, budowę układu kostnego oraz kondycję skóry i włosów. Źródłami tej witaminy w diecie są: produkty pochodzenia zwierzęcego (tran, żółtka, wątroba, przetwory mleczne) oraz marchew, szpinak, brokuły, dynia, pomidory, śliwki, morele. Witamina A, która jest dostarczana z pożywieniem, dociera do skóry w ostatniej kolejności i często w niewystarczającej ilości.

Formy witaminy A w kosmetykach. Jak znaleźć retinol w składzie według INCI?

Stosowane w kosmetykach formy witaminy A muszą przekształcić się w komórkach skóry do kwasu retinowego, który wykazuje się najsilniejszym działaniem. Stosowany głównie w postaci leków, przepisywanych na receptę i pod kontrolą dermatologa. Droga, jaką muszą pokonać pozostałe formy witaminy A, aby przekształcić się w aktywną formę:

witamina-a-przekształcenia

 

Im więcej tych przekształceń, tym efekty działania mogą przyjść później. W składzie według INCI można je znaleźć pod postacią (od najłagodniejszej wersji):

 • estry retinylu (INCI: Retinyl Palmitate, Retinyl Propionate, Retinyl Acetate)
 • retinol (INCI: Retinol, Hydrogenated Retinol)
 • retinal (INCI: Retinal, Retinaldehyd)

Jak działa retinol?

Retinol jest bardzo dobrze przebadanym składnikiem i uznawanym za najskuteczniejszą substancję przeciw starzeniową. Może zadziałać w głębszych warstwach skóry. Witamina A:

 • pobudza produkcję kolagenu i elastyny, czyli poprawia się jędrność i elastyczność skóry, może nawet spłycić występujące już zmarszczki,
 • działa złuszczająco,
 • przyspiesza cykl odbudowy komórek,
 • jest antyoksydantem,
 • rozjaśnia przebarwienia,
 • sprawdza się również do skóry trądzikowej, w walce z nadmiarem sebum i zapobiega powstawaniu zaskórników

Efekty kuracji retinolem nie są natychmiastowe, pierwsze, zauważalne dobroczynne działania są przewidywane na około cztery miesiące stosowania.

Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Retinol może być składnikiem kremów, głównie w małych stężeniach, wyższe stężenia pojawiają się w serach i jest to od około 0,2 do 2%. Przy stosowaniu szczególnie wyższych zawartości witaminy A mogą pojawiać się skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, suchość, podrażnienie skóry, szczególnie u skór wrażliwych. Dlatego zaczynając kurację retinolem, trzeba pamiętać o kilku zasadach, takich jak:

 • zaczynanie od najniższych stężeń i budowanie tolerancji
 • na początku stosowanie co 3-4 dni, z czasem można zwiększyć częstotliwość
 • ochrona UV – skóra jest uwrażliwiona i bardziej podatna na wpływ promieniowania UV, dlatego należy pamiętać o kremie z wysokim faktorem SPF
 • osoby początkujące powinny zacząć kuracje retinolem w okresie jesienno-zimowym, w mniejszej ekspozycji na słońce
 • wspomaganie regeneracji skóry i obserwacja –  warto używać kosmetyków odżywczo-łagodzących, z takimi składnikami jak ceramidy, panthenol, kwas hialuronowy, trehaloza

Na czas kuracji retinoidami zaleca się odstawienie peelingów mechanicznych i mocnych kwasów, aby nie podrażnić dodatkowo skóry.

Czy warto wprowadzić retinol do pielęgnacji?

Ze względu na szereg badań, które udowadniają „cudowne” działanie witaminy A dla naszej skóry, zdecydowanie warto rozpocząć kurację retinolem. Nazywana jest witaminą młodości i każdy, kto chce odłożyć w czasie starzenie się cery, powinien zainteresować się tym składnikiem, zwracając uwagę na stopniowe wprowadzanie retinolu i działania łagodzące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *