W tym artykule przyjrzymy się szerzej składnikom, które są coraz bardziej popularne, w związku z większą świadomością dotyczącą naruszania bariery hydrolipidowej czy kojenia skóry po nadmiernym złuszczaniu lub stosowaniu retinolu. Sprawdźmy, jaką funkcję pełnią te wspaniałe składniki i gdzie możemy je znaleźć.
Spis treści
Ceramidy – co to i jaką pełnią funkcję?
Ceramidami nazywamy naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe. Są organicznymi związkami chemicznymi, które należą do szerokiej gamy lipidów, dokładniej do sfingolipidów. W warstwie rogowej naskórka występuje aż 7 podklas ceramidów. Różnią się od siebie nieco strukturą chemiczną i są oznaczane 1, 2, 3, 4, 5, 6-I i 6-II. Organizmy i jego tkanki są zdolne do syntezy biologicznej ceramidów.
Ceramidy wypełniają przestrzenie międzykomórkowe skóry, są niejako spoiwem. Wraz z innymi lipidami tworzą strukturę w warstwie rogowej naskórka (z czego ceramidy są najliczniejszą grupą lipidów – to około 40% spoiwa).
Jak działają ceramidy?
- tworzą barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (promieniowanie UV, mróz, zanieczyszczenia),
- chronią przed nadmierną utratą wody z naskórka,
- powodują, że naskórek jest elastyczny i szczelny
Te głównej funkcje ceramidów powodują iż skóra jest nawilżona, elastyczna, napięta, co za tym idzie wolniej się starzeje. Z upływem czasu, organizm syntezuje mniej ceramidów. Do ubytków ceramidów przyczyniają się także zmiany hormonalne, jak i nadmierne naruszanie bariery hydrolipidowej poprzez używanie kosmetyków z alkoholem (etanolem), czy codzienne stosowanie produktów myjących z SLS i SLS. Zatem dostarczacie ceramidów wraz z kosmetykami pomoże odbudować barierę hydrolipidową aby przywrócić jej kluczowe funkcje.
Dla kogo ceramidy i jak je stosować?
Kosmetyki z ceramidami mają działanie odżywcze, może stosować je każdy, ale szczególnie polecane są osobom ze skórą bardzo suchą, z zapaleniem atopowym, czy łuszczycą. Bardzo dobrze sprawdzają się również dla cer trądzikowych, których problemy wzięły się z naruszonej bariery hydrolipidowej. Obowiązkowo powinno się używać ceramidów podczas kuracji kwasami, czy retinolem. Stosować je można codziennie, nawet rano i wieczorem. Pielęgnację ceramidami można zaliczyć do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, zwłaszcza osoby w okolicach 30. roku życia mogą włączyć je już do swojej codziennej rutyny.
Ceramidy – pod jaką nazwą w składzie według INCI?
- Ceramide 1,
- Ceramide 2,
- Ceramide 3,
- Ceramide 5,
- Ceramide 6 II,
- Ceramide NS,
- Ceramide AP,
- Ceramide NG,
- Ceramide NP,
- Ceramide AG,
- Ceramide AS,
- Ceramide EOS,
- Ceramide EOP.
Czy ceramidy zapychają?
Zapychaniem nazywamy zatkanie ujścia gruczołu łojowego. Wskutek czego pojawiają się stany zapalne.
Jako iż ceramidy są lipidami, wydawać by się mogło, że zazwyczaj bogata konsystencja kosmetyku może powodować zapychanie. Mimo, że jest ono bardzo indywidualną kwestią to ceramidy nie należą do substancji komedogennych, czyli zapychających i jest niewielkie prawdopodobieństwo, że spowodują one powstawanie zapychania się porów.
Ceramidy na włosy
Najpopularniejsze są kosmetyki z ceramidami do stosowania na skórę, ale można też używać kosmetyków do włosów, które zawierają te składniki! Występują one również naturalnie jako budulec włosa. Jak w przypadku skóry – zapewniają nawilżenie, elastyczność oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy można znaleźć w odżywkach i maskach czy szamponach. Przykładami mogą być Szampon Ziaja Intensywna Odbudowa czy odżywka L`Oreal Elseve Cica Repair .
Najlepsze kosmetyki z ceramidami
Zazwyczaj w swoim składzie kosmetyki z ceramidami do twarzy mają również szereg substancji wspomagających i odżywczych, typu skwalan, masło shea czy witaminy. Uważanymi za najlepsze i najpopularniejszymi kosmetykami do twarzy zawierającymi ceramidy są:
- kosmetyki z serii Bielenda Professional Supremelab Barrier Renew
- Dr. Jart Ceramidin Cream – krem z ceramidami z Sephory
- Basiclab – różowe serum i krem – regenerujące
- Your Kaya, krem do twarzy Your REMEDY
- Serum Nacomi Next Lvl
- krem nawilżający Ziaja – Naturalnie Pielęgnujemy
To tylko kilka propozycji, na pewno z łatwością uda Wam się znaleźć więcej kosmetyków z tym składnikiem. Polecam, warto włączyć je do swojej pielęgnacji!