Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa. Kosmetyki anti-aging.

Zapewne każdy chciałby zachować młody wygląd najdłużej jak to możliwe, ale nasza skóra się starzeje, ponieważ wraz z upływem czasu komórki skóry tracą swoją elastyczność i zdolność regeneracji. Jest to proces naturalny i nieunikniony, ale można go spowolnić, stosując odpowiednią pielęgnację oraz zdrowy styl życia. Na starzenie się skóry mają również wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza czy palenie tytoniu.

Na wdrożenie pielęgnacji przeciwzmarszczkowej właściwie nigdy nie jest za wcześniej, ale około 30. roku życia proces starzenia się skóry się nasila. Lepiej też późno niż wcale, poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących pielęgnacji anty-aging oraz propozycję kosmetyków wspomagających walkę ze zmarszczkami.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Jakie składniki w kosmetykach mają działanie przeciwstarzeniowe? Na rynku jest obecnie wiele produktów dedykowanych pielęgnacji anty-aging. Istnieje cały wachlarz składników aktywnych zawartych w kosmetykach mogących wspomóc jędrność i elastyczność skóry.

Nawilżanie

Cera odwodniona jest wiotka, mniej jędrna i posiada szary koloryt. Składniki aktywne, które wspomagają nawilżenie skóry to między innymi kwas hialuronowy, mocznik czy trehaloza. Produkty w tymi składnikami nawilżającymi to m.in Nacomi Next level – Serum kwas hialuronowy 10%, odżywczy krem do twarzy Water Bomb Eveline Cosmetics z serii Beauty&Glow.

Antyoksydanty i retinoidy

Antyoksydanty to substancje, które zapobiegają lub zwalczają szkodliwe działanie wolnych rodników na komórki skóry. Wolne rodniki to cząsteczki, które powstają w organizmie w wyniku procesów metabolicznych oraz w wyniku działania czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza. Wolne rodniki mogą uszkadzać DNA komórek, co może prowadzić do procesów starzenia się skóry. Antyoksydanty działają neutralizując wolne rodniki, co pomaga chronić komórki skóry przed uszkodzeniami.

Antyoksydanty są obecne w wielu kosmetykach przeciwstarzeniowych. Można je znaleźć w kremach, serum i innych produktach do pielęgnacji skóry. Często stosowane antyoksydanty to witamina C, witamina E i koenzym Q10.

Retinoidy natomiast to pochodne witaminy A, są bardzo dobrze przebadane uznawane za najskuteczniejszą substancję przeciw starzeniową.  Obecnie znajdziemy coraz więcej produktów z retinolem lub retinalem, szczególnie w serach, np. SkinTra – Liquid Happiness – Serum z Retinalem 0,3% na Twarz i pod Oczy czy Emulsyjne Serum z Retninolem od Basiclab. Należy pamiętać, że retinoidy to bardzo silne substancje, więcej o tym jak je stosować pisałam tu.

Ochrona UV

Nieodzownym elementem pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest ochrona przeciwsłoneczna. Stosuj kremy z filtrem UV przez cały rok. Najlepiej z ochroną SPF50. Promienie słoneczne penetrują naszą skórę i powoduje uszkodzenia włókien kolagenu oraz elastyny.

Jak w inny sposób przeciwdziałać starzeniu się skóry?

  • Oprócz nacelowanej pielęgnacji przeciwstarzeniowej, podstawowa rutyna pielęgnacyjna powinna być prawidłowa.

Przeczytaj także?
Jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja


  • Zdrowy styl życia: unikaj palenia tytoniu i picia alkoholu, pij dużo wody, jedz zdrowe i zróżnicowane posiłki, ćwicz regularnie.

Przeczytaj także?
Jak dieta wpływa na wygląd skóry?


  • Zadbaj o dobre samopoczucie: stres i brak snu mogą przyśpieszać starzenie się skóry, dlatego ważne jest, by dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Pierwsze oznaki starzenia się cery oprócz drobnych zmarszczek to też utrata jędrności, szary koloryt czy przebarwienia. Ważna jest profilaktyka – o wiele łatwiej nie dopuszczać do tworzenia się zmarszczek, niż spłycać obecne, ale też lepiej późno niż wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *