Bariera hydrolipidowa – czym jest i jak ją odbudować?

Jeśli borykasz się z nadwrażliwą, podrażnioną skórą, suchą pomimo jej nawilżania, to może być znak, że masz naruszoną barierę hydrolipidową naskórka. Przyczyn jej uszkodzenia jest wiele, przeczytaj, jak ją odbudować, aby spełniała swoją rolę.

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa produkowana jest przez gruczoły, które znajdują się w naszej skórze – łojowe i potowe. To mieszanka potu i sebum zbudowana głównie z wody i lipidów, takich jak tłuszcze, woski, cholesterol. Jej skład zmienia się wraz z wiekiem. Tak zbudowany płaszcz lipidowy pokrywa powierzchnię naskórka.

bariera-hydrolipidowa-skory

Bariera hydrolipidowa to pierwsza linia obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi (zanieczyszczenia, patogeny, warunki atmosferyczne). Tworzy okluzję zapobiegającą przez naskórkową utratę wody. Dzięki nienaruszonej warstwie lipidowej, skóra jest nawilżona, ma zdrowy wygląd i pełni swoje funkcje ochronne.

Naruszona warstwa hydrolipidowa – po czym poznać?

Uszkodzona bariera lipidowa, która nie funkcjonuje poprawnie, nie chroni dostatecznie skóry, zaostrzeniu mogą ulec wszystkie problemy skórne. Działanie gruczołów jest wówczas zaburzone i będzie objawiać się to głównie:

 • podrażnieniem skóry
 • przesuszeniem
 • nadwrażliwością
 • suchością
 • uczuciem ściągnięcia

Inną nieprawidłowością funkcjonowania gruczołów łojowych jest nadprodukcja sebum i skóra się przetłuszcza, co w konsekwencji może powodować stany zapalne. Dlatego też, nie tylko osoby z przesuszoną skórą, ale te z przetłuszczającą się, powinny zadbać o odbudowę bariery hydrolipidowej.

Przyczyny uszkodzonego płaszcza lipidowego

Przyczynami uszkodzeń płaszcza lipidowego mogą być:

Korzystanie z produktów do oczyszczania opartych na silnych detergentach, może naruszać barierę hydrolipidową. Nieodpowiednie będą też kosmetyki z wysoką zawartością wysuszającego alkoholu w składzie (Alcohol, Alcohol Denat). Niekorzystnie wpływać będzie zbyt częste mycie skóry oraz jej nadmierne złuszczanie. Oczyszczanie powinno być delikatne pod kątem chemicznym jak i mechanicznym, mocne pocieranie skóry będzie ją podrażniać.

 • czynniki atmosferyczne

Najbardziej naruszać warstwę hydrolipidową będzie promieniowanie UV, dlatego tak ważne jest korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej. Zmiany temperatur, mróz oraz silny wiatr, również mogą uszkadzać barierę ochronną.

 • leki

Antybiotyki mogą wyjałowić warstwę hydrolipidową z mikrobiomu, nadmiernie złuszczająco będą działać też retinoidy, czyli leki z pochodną witaminy A, które są przepisywane w kuracji leczenia trądziku.

Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

Pielęgnacja przy uszkodzonej barierze hydrolipidowej powinna być delikatna, nakierowana na ukojenie i wzmocnienie skóry. Jeśli dotychczas Twoje oczyszczanie opierało się na mocnych składnikach myjących to trzeba zmienić produkt na bardziej łagodny. Na czas odbudowy warstwy ochronnej, powinno się zrezygnować z intensywnych peelingów, kuracji mocnymi składnikami aktywnymi, takimi jak retinol czy kwasy. Należy również pamiętać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej.

Jakie składniki pomagają w odbudowie bariery hydrolipidowej?

Aby przywrócić równowagę hydrolipidową, przede wszystkim należy sięgnąć po produkty bogate w składniki naturalnie występujące w składzie bariery ochronnej. Powinny być to substancje odżywcze, tłuszczowe (lipidy). Głównie oleje i masła, skwalan, ceramidy, NMF (naturalny czynnik nawilżający), w którego skład wchodzą m.in. mocznik, kwas PCA, sole kwasu mlekowego i aminokwasy.
Przykładowe kosmetyki, które pomogą odbudować warstwę hydrolipidową:
 • Basiclab Krem lipidowy na zimę
 • Bielenda Professional Intensywnie Odżywczy Krem na Noc z Ceramidami
 • Mazidło konopne Polny Warkocz
 • Basiclab Serum regenerujące strukturę skóry z ceramidami 1%
 • Uzdrovico balsamiczne serum
 • Sylveco krem brzozowy z betuliną
Warto pamiętać o warstwie ochronnej naskórka i zadbać o nią w swojej pielęgnacji, również profilaktycznie, korzystając z delikatnych kosmetyków do codziennego stosowania. Kiedy płaszcz hydrolipidowy funkcjonuje prawidłowo, skóra będzie nawilżona, elastyczna i promienna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *