Jeśli borykasz się z nadwrażliwą, podrażnioną skórą, suchą pomimo jej nawilżania, to może być znak, że masz naruszoną barierę hydrolipidową naskórka. Przyczyn jej uszkodzenia jest wiele, przeczytaj, jak ją odbudować, aby spełniała swoją rolę.
Spis treści
Czym jest bariera hydrolipidowa?
Bariera hydrolipidowa produkowana jest przez gruczoły, które znajdują się w naszej skórze – łojowe i potowe. To mieszanka potu i sebum zbudowana głównie z wody i lipidów, takich jak tłuszcze, woski, cholesterol. Jej skład zmienia się wraz z wiekiem. Tak zbudowany płaszcz lipidowy pokrywa powierzchnię naskórka.
Bariera hydrolipidowa to pierwsza linia obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi (zanieczyszczenia, patogeny, warunki atmosferyczne). Tworzy okluzję zapobiegającą przez naskórkową utratę wody. Dzięki nienaruszonej warstwie lipidowej, skóra jest nawilżona, ma zdrowy wygląd i pełni swoje funkcje ochronne.
Naruszona warstwa hydrolipidowa – po czym poznać?
Uszkodzona bariera lipidowa, która nie funkcjonuje poprawnie, nie chroni dostatecznie skóry, zaostrzeniu mogą ulec wszystkie problemy skórne. Działanie gruczołów jest wówczas zaburzone i będzie objawiać się to głównie:
- podrażnieniem skóry
- przesuszeniem
- nadwrażliwością
- suchością
- uczuciem ściągnięcia
Inną nieprawidłowością funkcjonowania gruczołów łojowych jest nadprodukcja sebum i skóra się przetłuszcza, co w konsekwencji może powodować stany zapalne. Dlatego też, nie tylko osoby z przesuszoną skórą, ale te z przetłuszczającą się, powinny zadbać o odbudowę bariery hydrolipidowej.
Przyczyny uszkodzonego płaszcza lipidowego
Przyczynami uszkodzeń płaszcza lipidowego mogą być:
- zbyt agresywne oczyszczanie skóry
Korzystanie z produktów do oczyszczania opartych na silnych detergentach, może naruszać barierę hydrolipidową. Nieodpowiednie będą też kosmetyki z wysoką zawartością wysuszającego alkoholu w składzie (Alcohol, Alcohol Denat). Niekorzystnie wpływać będzie zbyt częste mycie skóry oraz jej nadmierne złuszczanie. Oczyszczanie powinno być delikatne pod kątem chemicznym jak i mechanicznym, mocne pocieranie skóry będzie ją podrażniać.
- czynniki atmosferyczne
Najbardziej naruszać warstwę hydrolipidową będzie promieniowanie UV, dlatego tak ważne jest korzystanie z ochrony przeciwsłonecznej. Zmiany temperatur, mróz oraz silny wiatr, również mogą uszkadzać barierę ochronną.
- leki
Antybiotyki mogą wyjałowić warstwę hydrolipidową z mikrobiomu, nadmiernie złuszczająco będą działać też retinoidy, czyli leki z pochodną witaminy A, które są przepisywane w kuracji leczenia trądziku.
Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?
Jakie składniki pomagają w odbudowie bariery hydrolipidowej?
- Basiclab Krem lipidowy na zimę
- Bielenda Professional Intensywnie Odżywczy Krem na Noc z Ceramidami
- Mazidło konopne Polny Warkocz
- Basiclab Serum regenerujące strukturę skóry z ceramidami 1%
- Uzdrovico balsamiczne serum
- Sylveco krem brzozowy z betuliną