Tonizacja skóry twarzy- czy jest konieczna?

Tonizacja skóry twarzy jest jednym z etapów pielęgnacji, ale często pomijanym krokiem w codziennej rutynie i przez wielu uważanym jako kolejny wymysł marketingowy. Czy tonik jest niezbędnym kosmetykiem?

Czym jest tonizacja i jak działa tonik?

Znana z lekcji chemii skala pH ma zakres od 1 do 14, przy czym 7 to środowisko obojętne. Im wyższa wartość, tym pH bardziej zasadowe, im niższa – kwaśne.
przywracanie ph skórzeProces tonizacji to przywrócenie fizjologicznego pH skórze. Jej naturalne pH to około 5, więc jest to środowisko lekko kwaśne. Taki poziom pH pozwalają utrzymać gruczoły łojowe i potowe, które produkują warstwę hydrolipidową. Jej zadaniem jest zapobieganie utraty wody z naskórka i ochrona przed rozwojem drobnoustrojów. Wydzielina gruczołów gwarantuje ochronę przed rozwojem wielu szkodliwych mikroorganizmów, które nie mogą funkcjonować w kwaśnym środowisku.

Mycie skóry narusza barierę hydrolipidową, szczególnie używanie silnych środków myjących, sprawia, że pH podwyższa się do zasadowego. Dlatego główną rolą toniku jest przywrócenie stanu równowagi skóry i odzyskanie kwaśnego odczynu. Np. klasyczne mydło posiada pH 10, więc potrafi ono mocno zmienić środowisko skóry.

Obecnie wiele produktów do mycia opiera się na łagodnych środkach i tworzone są tak, aby nie zaburzały naturalnego pH skóry. Zatem konieczność stosowania toniku jest w zasadzie zależna od tego, jakiego środka myjącego używamy. Jednak warto go stosować.

Dlaczego warto stosować tonik?

Głównym powodem, dla którego stosowany jest tonik to zapobieganie namnażaniu się drobnoustrojów w środowisku zasadowym. Tonik, dzięki dodatkom składników aktywnych może urozmaicić codzienną pielęgnację. W zależności od składu może wykazywać różne działanie, na dany problem skórny. Tonikiem zwilżamy skórę, co wspomaga przenikanie składników aktywnych z kremu czy serum w głąb naskórka i działają one bardziej efektywnie. Tonik z atomizerem może służyć również jako odświeżająca lub nawilżająca mgiełka.

Jak i kiedy stosować tonik?

Tonik stosujemy po każdym użyciu detergentu, czyli po demakijażu i oczyszczaniu właściwym skóry. Trzeba mieć na uwadze, że toniki zawierające kwasy raczej nie powinny być używane codziennie. Zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniem producenta. Najlepiej sprawdzają się te w opakowaniu z atomizerem. Nie trzeba wtedy używać wacików i pocierać nimi cery. Inne toniki, jeśli nie chcemy używać płatków kosmetycznych, można nałożyć na dłonie i rozprowadzić na twarz.

Czy można stosować hydrolat zamiast toniku?

Hydrolaty są alternatywą dla klasycznych toników. Są to wody roślinne – kwiatowe lub owocowe. Powstają w procesie destylacji roślin, przy użyciu pary wodnej. Ich pH jest zbliżone do pH skóry, dlatego mogą pełnić rolę toniku, a dodatkowo mają pielęgnujące właściwości, w zależności od danego produktu. Warto najpierw dowiedzieć się o działaniu danego hydrolatu i dobrać go do potrzeb swojej cery.

Czy płyn micelarny może zastąpić tonik?

Te dwa kosmetyki to zupełnie różne produkty! Służą do innych celów i nie powinny być stosowane jako zamienniki. Płyny micelarne zawierają substancje myjące, za ich pomocą zmywamy makijaż. Po demakijażu przechodzimy do drugiego etapu oczyszczania, zmywając płyn i resztki kosmetyków kolorowych. Miceli nie pozostawiamy na skórze, a toniki tak. Spotkałam się z produktami 2w1 – płyn micelarny i tonik, co jest zupełnie sprzeczne z ich zastosowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *