Alkohol w kosmetykach – rodzaje i działanie

Czy sprawdzając skład kosmetyków znaleźliście na etykiecie alkohol? Producenci często używają go w swoich produktach, ale czy każda postać alkoholu jest zła? Jest to dość kontrowersyjna substancja i podchodzi się do niej sceptycznie, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę jak działa on na skórę, w zależności od rodzaju użytego w kosmetyku. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej temu składnikowi.

Rodzaje alkoholi w kosmetykach i ich funkcje

Alkohole jako związki chemiczne to pochodne węglowodorów, to związki organiczne zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych. Z chemicznego punktu widzenia są one silnymi zasadami. Są szeroko wykorzystywane w przemyśle, w wielu branżach.

Działanie alkoholi używanych w kosmetykach zależy od jego rodzaju, poniżej lista alkoholi, jakie możemy znaleźć w produktach pielęgnacyjnych. Niektórzy gdy tylko zobaczą na etykiecie (…) alkohol, odrzucają kosmetyk, ale istnieją też dobre alkohole, których nie trzeba się obawiać.

Pod kątem pełnionej funkcji w kosmetykach możemy podzielić alkohole na:

  • emulgatory – wpływają na konsystencję kosmetyku, powstanie emulsji
  • konserwanty – zabezpieczają produkt przed drobnoustrojami
  • humektanty – nawilżają i wiążą wodę w naskórku
  • rozpuszczalniki – dodawane w celu rozpuszczania innych składników produktu
  • substancje zapachowe – nadają produktowi określoną woń

Szkodliwe alkohole w kosmetykach

Etanol w kosmetykach

Pierwszym rodzajem alkoholu jest etanol, w składzie według INCI znajdziemy go pod nazwami: Ethanol, Alcohol, Alcohol denat, DRF alcohol, Gain alcoholW produktach pielęgnacyjnych ma on działać antybakteryjnie oraz jako promotor przenikania, czyli powinien ułatwiać przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry, aby kosmetyk lepiej się wchłaniał. Znika natychmiast po aplikacji, ponieważ ma wysoką lotność.

Dlaczego więc mielibyśmy go unikać? Jako, iż etanol ma właściwości odtłuszczające, narusza barierę hydrolipidową, która chroni skórę przed utratą wody i drobnoustrojami. Co prawda kremy szybko będą się wchłaniać, nawet te o bogatych konsystencjach, a skóra będzie matowa ale będzie to działanie niekorzystne dla długotrwałego zdrowia i wyglądu skóry. Niszczenie bariery hydrolipidowej kosztem lepszego wchłaniania substancji aktywnych nie jest dobrym rozwiązaniem. Kosmetyki powinny pielęgnować, bez zaburzania pracy skóry. Nadmierne wysuszanie cery będzie napędzać produkcję sebum, podrażnienia i powstawanie trądziku.

Bardzo podobne działanie do etanolu wykazuje Isopropyl alcohol, Isopropanol, jest wysoko drażniący i alergizujący.

Drugim powodem stosowania etanolu w kosmetykach jest jego działanie konserwujące, pozwala chronić produkt przed drobnoustrojami. Jego długotrwałe stosowanie i tak będzie powodować wysuszanie. Na rynku istnieją inne substancje konserwujące, których można użyć.

Dobre i nieszkodliwe alkohole w kosmetykach

Alkohole uważane za bezpieczne i niedrażniące w stosowaniu to:

  • Emulgatory takie jak: Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol. Zapobiegają utracie wody z naskórka poprzez tworzenie na powierzchni warstwy okluzyjnej. Zmiękczają i uelastycznia skórę.
  • Zapachy: Cinnamyl Alcohol, Menthol. To kompozycje zapachowe nadające woń produktowi.
  • Konserwanty: Benzyl Alcohol, bezpieczny składnik bakterio- i grzybobójczy, dopuszczony w certyfikowanych kosmetykach naturalnych.
  • Humektanty: Glycerin, Sorbitol – silnie nawilżają i wiążą wodę w skórze.

Przeczytaj także:

Analiza składu kosmetyków według INCI. Jak czytać?


Podsumowując, pamiętaj, nie każdej substancji z alcohol w nazwie, należy unikać. Wiele alkoholi pełni pielęgnacyjne funkcje dla naszej skóry i nie powinno się ich obawiać. Pamiętajcie o czytaniu składów kosmetyków, aby świadomie dobierać pielęgnację i nie szkodzić swojej skórze.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *