Jak dbać o skórę pod oczami?

Skóra pod oczami jest jednym z najdelikatniejszych i najbardziej wrażliwych obszarów na twarzy. Jest to również obszar, który jest szczególnie podatny na oznaki starzenia się, takie jak zmarszczki, cienie i worki. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o tę część twarzy, aby zachować młody wygląd. W tym artykule przedstawię kilka wskazówek, jak dbać o skórę pod oczami.

pielęgnacja skóry pod oczami

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna niż skóra twarzy – ma grubość zaledwie 0,5 mm w porównaniu do 2 mm. Ponadto, w przeciwieństwie do skóry twarzy, skóra wokół oczu posiada tylko 20 gruczołów łojowych na 1 cm2 w porównaniu do 800 gruczołów na takiej samej powierzchni. To oznacza, że ​​ochronna warstwa sebum jest bardzo cienka, co sprawia, że ​​skóra wokół oczu jest narażona na szybsze wysuszanie się i jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Zawsze oczyszczaj twarz przed snem

Usuwanie makijażu przed snem jest ważne dla całej twarzy, ale szczególnie istotne dla skóry pod oczami. Wiele kosmetyków do oczu zawiera składniki, które mogą prowadzić do podrażnień i wysuszenia skóry. Zostawienie makijażu na skórze pod oczami może również przyczynić się do powstawania worków i cieni.


Przeczytaj:

Oczyszczanie skóry twarzy – jak wykonać prawidłowo?


Nawilżaj i zapobiegaj starzeniu
Czy kremy pod oczy są konieczne?

Kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe są podstawą pielęgnacji skóry pod oczami. Kremy te pomagają zredukować widoczność zmarszczek i cieni, a także zapobiegają wysuszaniu się skóry. Ważne jest, aby krem stosować regularnie. Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i cienka. Do jej nawilżania dedykowane są specjalne kremy pod oczy.

Taki krem różni się od kremu do twarzy konsystencją – zazwyczaj jest lżejszy i mniej treściwy.
Często też zawiera mniej składników zapachowych, które są alergenami. Krem pod oczy, zanim trafi na rynek, musi przejść rygorystyczne badania mikrobiologiczne niż ten do twarzy.

Aplikuj krem rano i wieczorem, delikatnie klepiąc skórę opuszkami palców. Nie wcieraj kremu, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i uszkodzeń skóry. Poklepywanie skóry pod oczami opuszką palca zapewnia delikatny masaż, który poprawia krążenie krwi i redukuje opuchliznę, co pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Pamiętaj, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na skórę, ponieważ obszar ten jest bardzo delikatny i wrażliwy.

Jeśli twoim codziennym problemem jest opuchnięta skóra pod oczami, warto przechowywać krem pod oczy w lodówce. W ten sposób każda aplikacja zimnego kosmetyku może pomóc poprawić mikrokrążenie i zmniejszyć opuchliznę.


Przeczytaj:
Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – kosmetyki anty-aging


Unikaj palenia i picia alkoholu

Palenie i picie alkoholu mają negatywny wpływ na skórę, w tym również na skórę pod oczami. Palenie może prowadzić do utraty elastyczności skóry, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania zmarszczek i worków pod oczami. Alkohol może prowadzić do odwodnienia skóry, co również przyczynia się do powstawania cieni i zmarszczek.

Zwróć uwagę na swoją dietę

Twoja dieta ma wpływ na zdrowie Twojej skóry, w tym również na skórę pod oczami. Stosowanie diety bogatej w owoce, warzywa, orzechy i ryby może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry. W szczególności witaminy A, C i E są ważne dla zdrowia skóry i mogą pomóc w redukcji oznak starzenia.


Przeczytaj:

Wpływ diety na skórę


Stosuj ochronę przeciwsłoneczną

Promienie UV prowadzą do uszkodzenia skóry, w tym również skóry pod oczami. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok jest ważne dla utrzymania zdrowej i młodej skóry pod oczami. Wybieraj produkty z wysokim filtrem ochronnym SPF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *